Lidé, kterým se ze dne na den změní život a ocitnou se na vozíku, případně u nich propukne nemoc a jejich schopnost mobility se výrazně omezí, jsou nuceni řešit bezbariérovou úpravu bydlení.
Stát podporuje úpravu bydlení pouze do určité míry, požádat o příspěvek na bezbariérové úpravy lze v rámci „příspěvku na zvláštní pomůcku“, a to na Úřadu práce v místě bydliště. Formulář žádosti o příspěvek lze najít na webu MPSV www.mpsv.cz přes záložku „Průvodce“ v sekci „osoby se zdravotním postižením“. Žádost je možné podat osobně, datovou schránkou či s elektronickým podpisem či ji může za vás podat zástupce na základě plné moci. Na základě vaší žádosti pak posudkový lékař Lékařské posudkové služby ČSSZ zjišťuje, zda splňujete zdravotní indikace pro přiznání příspěvku na úpravu bydlení.
Obecnými podmínkami pro přiznání příspěvku je dlouhodobý nepříznivý zdravotní stav (příspěvektedy není přiznáván na stavy např. po operaci, kdy podle poznatků lékařské vědy nebude stav trvat déle než jeden rok). Další podmínkou je věk osoby. Pomůcka má umožnit sebeobsluhu nebo ji potřebujete k realizaci pracovního uplatnění, k přípravě na budoucí povolání, k získávání informací, vzdělávání anebo ke styku s okolím. Zákon udává i podmínku nejnižší ekonomické náročnosti zvolené pomůcky.
Příspěvek je oficiálně poskytován pouze na tyto úpravy:
- stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC (jedná se o stavební práce a s nimi nezbytně související materiál na úpravu, nikoli o obklady, podlahové krytiny, sanitu apod.)
- stavební práce spojené s rozšířením dveří v bytě/domě (pouze na některé zdravotní indikace)
Toto jsou položky, které vám z doložené faktury je schopen ÚP částečně uhradit, s firmou je třeba dojednat rozpis materiálu, prací a dalších komponent tak, aby byly všechny strany spokojeny, co se týká doložitelnosti účelně vyhrazených nákladů. Doporučuji také nafotit si stav před a po rekonstrukci, pracovníci ÚP mohou přijít na kontrolu provedených úprav.
Upozorňuji ještě na jednu důležitou věc: pokud byste koupelnu či WC potřebovali přesunout do jiné části domu/bytu, lze to také, nicméně dispozičně to musí být v rámci domu, nikoli např. přístavba apod. Obecně doporučuji co nejvíce věcí konzultovat s ÚP předem. Pracovníci ÚP mají k dispozici vyjádření Generálního ředitelství ÚP k tomu, jak v případě úpravy bytu postupovat.
Dále lze příspěvek čerpat na tyto pomůcky řešící bezbariérovost (podle konkrétních vad pohybového ústrojí):
- nájezdové ližiny, přenosná rampa, schodolez
- svislá zdvihací plošina, včetně instalace (výtah)
- šikmá zvedací plošina, včetně instalace,
- stropní zvedací systém, včetně instalace
- roštová rampa, včetně instalace,
- schodišťová sedačka, včetně instalace,
- speciální komponenty osobního počítače, například uzpůsobená klávesnice, myš, speciální programové vybavení umožňující ovládání počítače ústy, pohybem očí nebo pohybem hlavy
- speciální zádržné systémy (nikoli však běžné dětské autosedačky)
Příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení svislé zdvihací plošiny nebo šikmé zvedací plošiny se poskytne, jestliže odstranění bariéry nelze dosáhnout prostřednictvím schodolezu. Jde-li o poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení svislé zdvihací plošiny, šikmé zvedací plošiny, schodišťové sedačky nebo stropního zvedacího systému, je žadatel povinen předložit ÚP alespoň dva návrhy řešení odstranění bariéry, včetně ceny.
Přiznaný příspěvek lze využít i rok zpětně na již provedené úpravy! Přiznání příspěvku v praxi bohužel trvá několik měsíců, doporučujeme tedy začít řešit celou věc co nejdříve. Využít příspěvek je pak podle zákona nutné do tří měsíců anebo ve lhůtě, na které se s ÚP individuálně domluvíte a kterou vám pak individuálně stanoví.
Výše příspěvku může činit 90 % z ceny pomůcky (pokud je pomůcka dražší než 10 000 Kč anebo žádáte o více pomůcek), předpokládá se spoluúčast osoby, a to ve výši 10 % z celkové ceny úpravy. Lze ale požádat o snížení této spoluúčasti, pak může doplatek činit minimálně 1 000 Kč.
Obecně se u žádosti na úpravu bydlení příjem nezkoumá, řeší se pouze v situaci, když žádáte o snížení spoluúčasti.
Maximální výše příspěvku činí 350 000 Kč, s výjimkou příspěvku na zvláštní pomůcku, poskytovaného na pořízení svislé zdvihací plošiny nebo šikmé zvedací plošiny, jehož maximální výše činí 500 000 Kč.
Příjem se prokazuje „za kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu měsíci, ve kterém byla podána žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku“.
Upozorňujeme, že od státu lze získat příspěvky v celkovém limitu 800 000 Kč za pět let (případně 850 000 Kč, pokud byl poskytnut příspěvek na plošinu).
Když limit nestačí a potřebujete upravit i jiný prostor v domě či bytě (např. kuchyň), doporučuji oslovit některé z nadací. Seznam a účel nadačních příspěvků se ale často mění a aktuálnost většinou sledují různé poradny pro život s postižením.
Co když si změny v bydlení dělám svépomocí?
Zde lze vycházet z instrukcí Generálního ředitelství ÚP, pokud si např. stavební úpravy v koupelně děláte sami či s pomocí známých, lze dokladovat alespoň zakoupení materiálu. Výhodné je ale mít fakturu od firmy i za stavební práce (aby byla oceněna lidská práce).
Co když si chci bydlení teprve postavit či koupit?
Příspěvek se bohužel nevztahuje na zakoupení či stavbu nového bydlení.
Co když se nemám kam vrátit – stávající bydlení nelze jednoduše upravit?
Tento závažný problém řešíme v poslední době stále častěji, možnosti existují, ale jsou značně omezené, variantou jsou žádosti o obecní byty, ale zde existují různé podmínky měst a obcí a bytů je obecně nedostatek. Hledání komerčního bydlení, které je bezbariérově upravené či jej lze upravit, není rozhodně snadné. U stavebních úprav v nájemním bydlení je třeba počítat se souhlasem majitele. Zároveň je zde riziko ukončení nájemního vztahu. Zavazujete se totiž ÚP, že budete „pomůcku“, tedy i úpravu užívat nejméně pět let, a jste po tuto dobu jejím majitelem. Ne zcela vhodnou variantou jsou pobytové služby, kde nelze mluvit o integraci do společnosti.
Lucie Marková, Můžeš